یونیسف: یک‌میلیون و ۸۰۰هزار کودک یمنی از سوء‌تغذیه شدید رنج می‌برند

شناسهٔ خبر: 72548 -
چاپ خبر چاپ خبرصندوق کودکان سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که یک‌میلیون و ۸۰۰هزار کودک یمنی از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند و حدود ۴۰۰هزار نفر برای زنده‌ماندن به درمان فوری نیاز دارند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز سه‌شنبه آماری را درباره پیامدهای جنگ در یمن منتشر کرد که از کشته یا زخمی شدن بیش از ۵۰۰۰ کودک و مبتلا شدن یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به سوء تغذیه حکایت دارد.

یونیسف همچنین اعلام کرد حدود دو میلیون کودک از جمله نیم میلیون نفر بعد از تشدید مناقشه در مارس ۲۰۱۵ و مداخله نظامی عربستان سعودی و متحدانش از تحصیل محروم شدند.

یونیسف خاطرنشان کرد بیش از نیمی از جوانان یمنی به آب آشامیدنی و نظام بهداشتی مناسب دسترسی ندارند و با آوارگی، بیماری، فقر و سوء تغذیه رو‌به‌رو خواهند بود.

بر اساس این گزارش یک میلیون و ۸۰۰ هزار کودک از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند و حدود ۴۰۰ هزار نفر برای زنده ماندن به درمان فوری نیاز دارند.

وبا و اسهال شدید بیش از یک میلیون نفر را گرفتار کرده است و کودکان زیر پنج سال یک‌چهارم آنها را تشکیل می‌دهند.

بر اساس آمار این آژانس سازمان ملل متحد، بیش از ۵۰۰۰ کودک در خشونت‌های بعد از مارس ۲۰۱۴ کشته یا زخمی شده‌اند که در مقایسه با آمار مارس ۲۰۱۷ افزایش ۱۰۰۰ نفری را نشان می‌دهد.

یونیسف خاطرنشان کرد در پایان سپتامبر ۲۰۱۷، ۲۵۶ مدرسه به‌صورت کامل تخریب شده بود، در ۱۵۰ مدرسه آوارگان جنگ ساکن بودند و ۲۳ مدرسه در اشغال گروه‌های مسلح بود.

مریتکسل رلانو  نماینده یونیسف در یمن اعلام کرد کودکان یمنی «از پیامدهای ویرانگر جنگی رنج می‌برند که در آن نقشی ندارند».

طبق این گزارش، در یمن که فقیرترین کشور خاورمیانه و از جمله کشورهای بسیار فقیر جهان به‌حساب می‌آید بیش از ۱۱ میلیون کودک به کمک انسانی فوری نیاز دارند.

سازمان ملل متحد سال گذشته اعلام کرد یمن با «بدترین بحران انسانی جهان» روبه‌رو است.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، در جنگ یمن بیش از ۹۲۰۰ نفر کشته و ۵۳ هزار نفر زخمی شده‌اند و اغلب این افراد را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند.

این گزارش همچنین از جان باختن ۲۲۰۰ نفر به‌علت همه‌گیری وبا حکایت دارد که از ماه آوریل در یمن گسترش پیدا کرده است.

یمن به‌شدت به کمک بین المللی و واردات غذایی وابسته است که با محدودیت‌های عربستان سعودی و متحدانش روبه‌رو است.

انتهای پیام/.*

 لینک منبعارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.