مسافرت با اسپانسری دولت ایران برای خارجی ها !/ اتباع بیگانه: بعد از گشت و گذار ، قاچاقی به ایران برمی گردیم

شناسهٔ خبر: 72235 -
چاپ خبر چاپ خبر


ورود بیش از حد اتباع بیگانه بعد از جنگ های داخلی در کشورهای افغانستان و نا امنی ها در پاکستان ایران را دچار چالش مهاجر ناخوانده کرده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از قشم آزاد ،مهاجران افغان با آغاز جنگهای سخت میان مجاهدین افغان و شوروی سابق از این کشور مهاجرت و به کشورهای مختلف پناه بردند که کشور ایران یکی از نزدیکترین و امن ترین کشور برای تبعه افغان و همچنین اتباع کشور پاکستان بود که بعد از گذشت چندین سال روند تعیین و تکلیف آنها مشخص نشده است .

هرمزگان در حال توسعه به دلیل برخورداری از مرزهای آبی و  وجود جزایر پر از استعداد، مهاجران خارجی را برا آن داشت که در جنوبی ترین نقطه ایران سکونت گزینند و برای ادامه حیات در این منطقه بمانند .

روند زندگی مهاجران که بیشتر آنها تبعه افغان و پاکستان بودندگاهی سخت و مشقت بار و گاهی در رفاه و آسایش می گذشت ، بعد از چند سال بخشی از آنها با مشاغل فنی صاحب قدرت اقتصادی شدند و از دولت ایران برای ماندن همیشگی در این کشور ملیت گرفتند اما خیل عظیمی از آنها بدون هویت در جای جای کشوری ایران به صورت قارچ گونه بدون مجوز زندگی کردند .

درگیری مسلحانه بین مخالفان مسلح دولت افغانستان و پلیس مرزی این کشور باز هم عرصه را برای مردم این کشور تنگ کرد تا دوبار آنها برای فرار از کشور کوله بارشان را ببندند اما این بار کمی متفاوت تا به صورت غیرقانونی و قاچاق به کشورهای همسایه پناه بردند .

بعد از کشت و گذار ، قاچاقی به ایران برمی گردیم

اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استان هرمزگان بعد از اجرای طرح آمایش اتباع غیرمجاز افغانی به اتباع بیگانه مهلت داد که برای ترک ایران خود را به اردوگاه پناهندگان در بندرعباس معرفی کنند که این انتقال حاشیه هایی هم دارد .

اتباع بیگانه که سالها از کشور ، خاک و میهن خود به دور بوده اند این فرصت را غنیمت می شمارند و می خواهند با اسپانسری دولت ایران به مسافرت و گشت گذار در وطن خود بروند .

اتباع بیگانه که در خیال خود به ریش  اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی هرمزگان می خندند می خواهند با تسلیم شدن و حضور در اردوگاه پناهندگان در بندرعباس به کشور خود بازگردند و در یک فرصت مناسب به صورت قاچاقی به ایران برگردند .

یکی از تبعه افغان غیرمجاز که در جزیره قشم سکونت دارد در این باره گفت : ۱۵ سال است که به صورت غیر قانونی در جزیره قشم هستم و الان از طریق اردوگاه پناهندگان می خواهم به کشورم برگردم و بعد از گشت و گذار در کشورم دوباره قاچاقی به ایران و جزیره قشم بر می گردم .

وی در جواب این سوال که قاچاقی وارد ایران می شوید برایتان خطر ندارد ، گفت : چرا خیلی خطر دارد ، وقتی وارد می شویم خیلی ها در مسیر در تصادف ها کشته می شوند .

انتهای پیام/ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.