تلاش تاجیکستان برای استرداد۴ کودک تاجیک از عراق

شناسهٔ خبر: 72138 -
چاپ خبر چاپ خبرخبرگزاری فارس: تلاش تاجیکستان برای استرداد4 کودک تاجیک از عراق

سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان از مذاکرات مقامات وزارت امور خارجه این کشور با نمایندگان ذیربط عراقی برای استرداد ۴ کودک تاجیکی از این کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «عمرجان امامعلی» سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان از مذاکرات مقامات وزارت امور خارجه این کشور با نمایندگان ذیربط عراقی برای استرداد ۴ کودک تاجیکی از این کشور خبر داد.

وی گفت: وزارت کشور تاجیکستان تمام اسناد لازم برای این کودکان را در اختیار مقامات وزارت امور خارجه این کشور قرار داده و اکنون نمایندگان این نهاد دیپلماتیک با مقامات ذیربط عراقی در قزاقستان در خصوص بازگشت آنها به «دوشنبه» مذاکره می کنند.

امامعلی افزود: وزارت کشور تاجیکستان همچنین مشخص کرده که «عایشه» ۱۶ ساله، «عبدالله» ۹ ساله، «فاطمه» ۷ ساله و «محمد» ۳ ساله فرزندان «الهام الدین اصلان اف» ساکن شهر دوشنبه می باشند.

وی افزود: این شخص که متهم به عضویت در سازمان افراطی و ترویستی داعش است ۳ سال قبل نخست به مسکو و بعد از آن به عراق سفر کرده است.

در سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی از طریق شبکه «راشا تودی» روسیه برنامه ای در باره عایشه ۱۶ ساله به نمایش گذاشته شد که به ادعا خبرنگاران روس همراه با پدر و مادر خود در موصول عراق به سر می برد و سپس به «تل آوار» منتقل شدند.

در این برنامه گفته شد که عایشه شهروند تاجیکستان بوده و از منطقه ای تحت کنترل داعش در بغداد همراه با ۲ برادر و خواهرش به تل آوار انتقال یافته است.

 بنابه آمار صلیب سرخ در یکی از پناهگاه های عراق در حال حاضر ۷۰ زن و کودک از تاجیکستان به سر می برند.

انتهای پیام/.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.