رئیس بهزیستی خلیل آباد:

۲٫۳ درصد از جمعیت خلیل آباد را معلولان تشکیل می دهد

شناسهٔ خبر: 67534 -
چاپ خبر چاپ خبر
رئیس بهزیستی خلیل آباد با بیان اینکه 2.3 درصد از جمعیت خلیل آباد را معلولان تشکیل می دهد، گفت: نگاه ترحم آمیز افراد جامعه به یک معلول باعث رانده شدن این افراد از اجتماع می شود و آن‌ها نتواند از توانایی و توانمندی خودش استفاده کند.

به گزارش یار خراسانی، حسین اسماعیلی ثانی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران خلیل آباد اظهار داشت: شهرستان خلیل آباد دارای یک هزار و دویست معلول است که بر این اساس ۲٫۳ درصد از جمعیت خلیل آباد را معلولان تشکیل داده اند.

 

تصادفات عامل اصلی اکثر معلولیت ها است

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد معلول جسمی و حرکتی، ۲۴ درصد معلول ذهنی، ۱۲ درصد معلول بینایی، ۸ درصد معلول شنوایی و ۵ درصد معلولان اعصاب و روان هستند، خاطرنشان کرد: تصادفات رانندگی و حوادثی که اتفاق می افتد علت اصلی اکثر معلولیت ها است.

رئیس بهزیستی خلیل آباد همچنین در ادامه تصریح کرد: جمعیت معلولان مادر زادی با توجه به طرح‌های مشاوره ژنتیک که در راستای پیشگیری از افزایش آن صورت می گیرد بسیار کم است و شاید این تعداد در سال به ۱۵ نفر برسد.

 

۲۰۰ خانواده در خلیل آباد مستمری نگهداری معلول در منزل دریافت می کنند

وی با تأکید بر اینکه با توجه به نوع و میزان معلولیت خدمات متفاوتی صورت می گیرد، اذعان کرد: افرادی که نیاز به کمک هزینه نگهداری در منزل دارند مستمری دریافت می کنند و این تعداد در حدود ۲۰۰ خانواده در سطح شهرستان است و باقی معلولان با توجه به نوع و میزان معلولیت از خدمات مستمر نقدی و غیر نقدی بهره مند می شوند.

اسماعیلی در ادامه عنوان کرد: اعتبارات خود اشتغالی نیز یکی از خدمات مستمر است که در سال ۹۵ تا به امروز بیش از ۹ میلیارد ریال اعتبارات ارزان قیمت در راستای اشتغال زایی ابلاغ شده و در حال معرفی به بانک ها هستند.

 

ایجاد اشتغال و توانمندسازی معلولان از اهداف سازمان بهزیستی است

وی با بیان اینکه در خصوص مسکن معلولان نیز بیش از ۴ میلیارد ریال کمک هزینه ساخت مسکن به افراد دارای دو عضو معلول یا تک معلول پرداخت می شود، تشریح کرد: در سال ۹۵ کمک هزینه ساخت مسکن به یک معلول ۸ میلیون تومان و به دو معلول روستایی ۱۸ میلیون تومان و شهری نیز ۳۰ میلیون تومان بلاعوض پرداخت شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه عصا، ویلچر، لوازم زخم بستر، سمعک و… در بخش توان‌بخشی به صورت رایگان به معلولان پرداخت می شود، بیان کرد: ایجاد اشتغال و توانمندسازی نیز از اهداف سازمان بهزیستی است و به دنبال این هستیم که هر معلول با هر نوع معلولیتی بتواند در جامعه مثل افراد سالم زندگی کند.

 

دستگاه ها طبق قانون موظف به رعایت اصول مناسب سازی هستند

وی با تأکید بر اینکه هر سه ماه یک‌بار کمیته مناسب سازی به طور منظم برگزار می شود، ابراز کرد: در سطح شهر خلیل آباد با توجه به پیگیری هایی که توسط شهرداری در سال ۹۵ صورت گرفت ۵۰ درصد از معابر و همچنین ۷۰ درصد ادارات مناسب سازی شده است.

اسماعیلی در ادامه تأکید کرد: طبق قانون حمایت از حقوق جامعه معلولان، تمام دستگاه ها موظف به رعایت اصول مناسب سازی از جمله درب بازشو، رمپ، سرویس بهداشتی و آسانسور است.

 

نگاه ترحم آمیز به معلول باعث عدم استفاده از توانمندی های آن می شود

وی در پایان با بیان اینکه باور معلول و جامعه معلول نیز باید در جامعه نهادینه شود و نباید به این افراد با ترحم نگاه شود، خاطرنشان کرد: نگاه ترحم آمیز افراد جامعه به یک معلول باعث رانده شدن این افراد از اجتماع می شود و آن‌ها نتواند از توانایی و توانمندی خودش استفاده کند.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.