دانشجو باید دارای بینش و تحلیل سیاسی قوی باشد

شناسهٔ خبر: 68083 -
چاپ خبر چاپ خبر


رییس دانشگاه شهرضا گفت: رو دانشجو لازم است «سیاسی‏» بوده و از بینش و تحلیل سیاسی قوی و مشارکت سیاسی سازنده برخوردار باشد ؛ ولی از «سیاست‏بازی‏» و افتادن در دام جنجال های سیاسی و جناحی بپرهیزد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازشهرضانیوز؛ حسین علی بیگی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که در محل دانشگاه شهرضا برگزار شد، عنوان کرد: رویداد ۱۶ آذر ۱۳۳۲، سمبل استکبار ستیزی ، مبارزه با استبداد و عدالت خواهی دانشجویان در تاریخ ایران است.

وی ادامه داد: روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به عنوان مبدأ جنبش دانشجویی ثبت شد، باید بدانیم که جنبش دانشجویی سه آرمان مهم استقلال طلبی، استکبار ستیزی و عدالت خواهی را دنبال می کند.

رییس دانشگاه شهرضا تصریح کرد: هرگاه جنبش دانشجویی به جناح‌های سیاسی بپیوندد، از هویت واقعی و تاریخی خود، که حمایت از مردم بوده است، فاصله می گیرد.

علی بیگی اضافه کرد: دانشجو لازم است «سیاسی‏» بوده و از بینش و تحلیل سیاسی قوی و مشارکت سیاسی سازنده برخوردار باشد ولی از سیاست‏بازی‏ و افتادن در دام جنجال های سیاسی و جناحی بپرهیزد.

وی تصریح کرد: یکی از شاخصه‌های بارز ۱۶ آذر۱۳۳۲، تشخیص و تحلیل درست و ایفای نقش صحیح جریان دانشجویی در راستای مصالح ملی در آن برهه از زمان بود.

رییس دانشگاه شهرضا گفت: در شرایط کنونی دانشجو با سرلوحه قرار دادن آرمان های اسلامی و ملی خویش، وظیفه درس خواندن و مطالعه، دانش پژوهی، تعمق، نو آوری علمی و تلاش در جهت اعتلای اقتصادی و فرهنگی کشور را بر عهده دارد.

علی بیگی با اشاره به بخش هایی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار کرد: جوان دانشجو، در محیط علمی باید ذهن و زبانش باز باشد، نقد کند البته منصفانه باشد و نقد را با عیبجویی و با عصبانیت و با بهانه‏ گیری نباید اشتباه کرد اما نقادی باید وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: برای اینکه دانشجو بتواند به این وظایف عمل کند دانشگاه باید با ایجاد ساختارهای پویا و خود اصلاح‌گر، کارکردهای خود را با محیط اسلامی و ارزشی تطبیق دهد و زمینه را برای تحقق دانشگاه اسلامی فراهم کند.

رییس دانشگاه شهرضا اظهار کرد: اسلامی شدن دانشگاه به معنای پیوستن ساختن دانش اندوزی با آداب معنوی و ارزشهای دینی و انسانی در جامعه علمی و به معنای مبارزه با انحرافات جامعه علمی، جلوگیری از تبدیل دانشمندان به عناصری بدون احساس عاطفی و تعهد دینی و دمیدن روح استقلال در جامعه علمی کشور است.

علی بیگی اضافه کرد: استادان باید الگوی عملی اخلاقی و حرفه ای دانشجو باشند و و شخصیت فردی و اجتماعی آنان را با راستی در گفتار، امانتداری، وفای به عهد، شکل دهند.

معاون دانشجویی دانشگاه شهرضا نیز در این مراسم اظهار کرد: دانشگاه شهرضا در حال حاضر دارای دو خوابگاه است که به صورت خودگردان اداره می‌شود که مجموعا پذیرای ۲۲۰ دانشجو است.

صادق مطهر ادامه داد: در حال حاضر بودجه مستقل برای تعمیرات خوابگاه وجود ندارد اما در سال گذشته با حمایتهای صندوق رفاه دانشجویی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان برای تعمیرات خوابگاه شماره یک دانشگاه اختصاص داده شد.

وی اضافه کرد: امسال سیستم گرمایشی خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه از بخاری به پکیج ارتقاء پیدا خواهد کرد.

معاون دانشجویی دانشگاه شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: با مساعدت صندوق رفاه دانشجویی اتاق ورزش دانشجویی دانشگاه با اختصاص هزینه‌ای بالغ بر ۳۵ میلیون تومان ایجاد شده است که امکان انجام حرکات ورزشی رشته بدنسازی را از سطح مبتدی تا نیمه‌ حرفه‌ای فراهم کرده است.

مطهر درخصوص خدمات رفاهی دانشگاه شهرضا برای اعطای تسهیلات وام دانشجویی، اظهار کرد: در این ترم تحصیلی به ۴۸ دانشجوی روزانه وام پرداخت شده است و برای پرداخت تسهیلات به ۵۰ نفر از دانشجویان نیز تقاضای تخصیص اعتبار شده است.

وی اضافه کرد: اگر مساعدتهای صندوق رفاه دانشجویی وجود داشته باشد به ۲۵ نفر از دانشجویان نوبت شبانه وام دانشجویی و به ۲۰ نفر از دانشجویان نیز وام ضروری اختصاص پیدا خواهد کرد.

معاون دانشجویی دانشگاه شهرضا تصریح کرد: در نیمسال نخست سال گذشته ۸۳ وام تحصیلی،۲۳ وام شهریه و ۱۰ وام ضوروری پرداخت شد، این در حالی است که این تعداد در نیمسال نخست امسال ۹۸ وام تحصیلی،۲۵ وام شهریه و ۲۰ وام ضروری خواهد شود.

مطهر با اشاره به تشکیل صندوق رفاه دانشجویی در دانشگاه شهرضا، اظهار کرد: تاکنون ۲۰ وام قرض الحسنه و چهار وام ضروری از محل اعتبارات این صندوق پرداخت شده است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهرضا نیز در این مراسم اظهار کرد: در حال حاضر در دانشگاه شهرضا بسیج دانشجویی شهید مدرس تنها تشکل دانشجویی دارای مجوز و مشغول فعالیت است و اقداماتی برای اخذ مجوز انجمن اسلامی دانشجویان نیز شده که احتمالا تا پایان ترم جاری به نتیجه می‌رسد.

محسن جنتی در ادامه افزود: در دانشگاه شهرضا نشریات مداد، خبرنامه IEEE وجود دارد و نشریه بسیج دانشجویی و نشریه سیاسی اجتماعی آوای فردا هم تا هفته های آینده چاپ خواهد شد.

وی تصریح کرد: از دو سال قبل در دانشگاه شهرضا اتاق شورای فرهنگی اجتماعی دانشگاه تشکیل شده است که به صورت اتاق فکری با حضور دانشجویان فعال برگزار می شود.

انتهای پیام/ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.