تعداد زنان تحصیلکرده بیکار از سال ۹۲ تاکنون چهار برابر شده است

شناسهٔ خبر: 68009 -
چاپ خبر چاپ خبر


مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: آمار زنان تحصیل‌کرده در سال ۹۲ به میزان ۳ هزار و ۷۲۲ نفر بوده‌اند و سال ۹۵ به ۱۳ هزار و ۸۹۱ نفر رسیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  یزدبانو؛ «فریبا آیت‌اللهی»، مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدبانو اذعان کرد: بنا به آمارهای ارائه‌شده توسط مرکز آمار در سال ۹۵ ، از بین ۲۰هزار و ۶۷ بیکار زن یزدی،  13 هزار و ۸۹۱ نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی هستند.

وی با بیان اینکه بنا به آمار به‌دست‌آمده ۷۰ درصد بیکاران زن یزدی را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که از کل بیکاران مرد که ۲۵ هزار و ۵۶۹ نفر هستند، ۶هزار و ۶۵۰ نفرشان فارغ‌التحصیل دانشگاهی‌اند؛ به‌عبارتی‌دیگر ۲۶ درصد بیکاران مرد فارغ‌التحصیل دانشگاهی‌اند.

آیت‌اللهی ادامه داد: به نظر می‌رسد مشاغل ایجادشده در سطح استان عمدتاً برای زنان مناسب نبوده و عمده این مشاغل هم برای افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی ایجادشده است.

وی با اشاره به روند بیکاری زنان فارغ‌التحصیل از سال ۹۲ تاکنون تصریح کرد: با بررسی این روند به این نتیجه می‌رسیم که سال ۹۲ نرخ بیکاری زنان فارغ‌التحصیل ۴۶درصد بوده و در سال ۹۵ به حدود ۷۰ درصد رسیده است.

این مقام مسئول در مورد روند بیکاری مردان از سال ۹۲ تاکنون اظهار کرد: بیکاری مردان فارغ‌التحصیل دانشگاهی در سال ۹۲ به میزان ۶/۲۹ درصد به ۲۶ درصد در سال ۹۵ رسیده است؛ درواقع نرخ بیکاری تحصیل‌کرده‌های مرد کم شده و به نرخ بیکاری تحصیل گردگان زن اضافه‌شده است.

وی با بیان اینکه آمار زنان تحصیل‌کرده در سال ۹۲ به میزان ۳ هزار و ۷۲۲ نفر بوده‌اند و  سال ۹۵ به  13 هزار و ۸۹۱ نفر رسیده است، خاطرنشان کرد: درواقع تعداد زنان فاقد شغل از سال ۹۲ تاکنون ۴ برابر شده است.

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در خصوص اقدامات و برنامه‌هایی که برای کاهش بیکاری زنان دارند، گفت: حمایت در جهت راه‌اندازی شغل خانگی یکی از اقداماتی است که در راستای کاهش بیکاری زنان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: شاید به نظر بیاید که رشته‌های مشاغل خانگی برای افراد غیرمتخصص و غیر تحصیل کرده برنامه‌ریزی‌شده است؛ این در صورتی است که تعداد زیادی از ۳۰۵ رشته مشاغل خانگی مانند برنامه‌نویسی، ویراستاری، ترجمه و … جزو رشته‌های تخصصی بوده و خاص فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است.

آیت‌اللهی اذعان کرد: بانوان تحصیل‌کرده می‌توانند با ورود به سامانه مشاغل خانگی و ثبت‌نام مجوز مشاغل خانگی و در ادامه تسهیلات قرض الحسنه دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه مشاغل خانگی ازجمله مناسب‌ترین مسیرهای اشتغال برای بانوان به‌حساب می‌آید، تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون تعداد یک هزار مجوز خانگی صادرشده است که ۸۰ درصد آن به زنان اختصاص دارد.

آیت‌اللهی طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را یکی دیگر از اقدامات انجام‌شده در راستای کاهش بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی عنوان کرد و افزود: این طرح از ابتدای امسال کلید خورده و می‌تواند منجر به افزایش مهارت و اشتغال پذیری جوانان تحصیل‌کرده خصوصا زنان شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه جامعه هدف طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جوانان ۲۳ تا ۳۵ سال فارغ‌التحصیل دانشگاهی است، گفت: این طرح در استان‌هایی که به صورت پایلوت اجراشده است، اشتغال ۷۰ درصدی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را فراهم کرده است.

وی در مورد چگونگی اجرای طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خاطرنشان کرد: درواقع فرد فارغ‌التحصیل دوره ۴ تا ۶ ماهه را در واحد پذیرنده می‌گذراند و حق‌الزحمه‌ای را هم از دولت دریافت می‌کند؛ بعداز اتمام دوره کارورزی در صورت تمایل کارفرما و فرد فارغ‌التحصیل می‌تواند در آنجا مشغول به کار شود.

آیت‌اللهی ادامه داد: درصورتی‌که کارفرما زمینه اشتغال فارغ‌التحصیل در آن واحد را فراهم کند، بر اساس ماده ۷۱ قانون برنامه ششم توسعه تا دو سال از پرداخت حق بیمه فرد یادشده معاف است.

وی اظهار امیدواری کرد در راستای اجرایی نمودن طرح‌های اشتغالزای سال جاری از جمله اعطای تسهیلات اشتغال‌زا در قالب برنامه اشتغال فراگیر از محل ۲۰۰هزار میلیارد ریال و طرح توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی از منابع صندوق توسعه زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خصوصا زنان فارغ التحصیل فراهم شود.

انتهای پیام/

 ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.