مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی:

بروز و ظهور خلاقیت در بچه‌ها از اهداف اصلی کانون پرورش فکری است / عشایر خراسان رضوی تحت آموزه‌های کانون قرار می گیرند

شناسهٔ خبر: 68015 -
چاپ خبر چاپ خبر
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی انسان اهل فکر و مطالعه، آشنا به کتاب، آگاه، مؤدب، خلاق و متفکر تهدیدی در بخش آسیب‌های اجتماعی نیست، گفت: هدف اصلی در کانون نیز خلاق بار آوردن و ظهور و بروز خلاقیت در بچه‌ها است.

جواد محقق نیشابوری در گفت‌وگو با خبرنگار یار خراسانی، با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی در حال حاضر ۴۶ مرکز ثابت، سیار و پُستی دارد، اظهار داشت: ۸ مرکز سیار و ۳ مرکز پُستی و ۳۵ مرکز ثابت در خراسان رضوی در حال فعالیت هستند.

 

۳ کانون پرورش فکری در حاشیه شهر مشهد راه‌اندازی شد

وی با بیان اینکه در یک سال اخیر سه مرکز در شهر مشهد و حواشی شهر مشهد که از جمعیت زیادی برخوردار هستند و محرومیت و آسیب‌های اجتماعی در این حاشیه شهرها بیشتر است راه‌اندازی شد، خاطرنشان کرد: در حال ساخت ۴ مرکز دیگر با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد و اداره کل راه و شهرسازی هستیم.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با تأکید بر اینکه در برخی از شهرستان‌های استان اقداماتی برای راه‌اندازی مراکز جدید شروع شده ولی به مرحله تثبیت صد در صد نرسیده است، تصریح کرد: اکثر شهرستان‌های استان خراسان رضوی که از جمعیت قابل توجهی برخوردار هستند فعالیت‌هایی برای ایجاد مراکز جدید انجام شده است.

 

وضعیت اعتبارات عمرانی کانون نسبت به سال‌های گذشته رشد چشمگیری داشته است

وی با اشاره به اینکه اعتبارات کانون به دو دسته جاری و متمرکز تقسیم بندی می شود، اذعان کرد: امیدواریم با عنایتی که دولت و دستگاه‌های تأثیرگذار در تعیین بودجه دارند، اعتبارات جاری کانون نیز افزایش پیدا کند و این افزایش نیز شامل حال خراسان رضوی شود.

محقق نیشابوری با بیان اینکه تصمیم گیری اعتبارات عمرانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامل اعتبارات ساخت تعمیر و تعویض نیز در استان انجام می شود، عنوان کرد: در حال حاضر وضعیت اعتبارات عمرانی نسبت به سال‌های گذشته بسیار خوب و رشد چشمگیری داشته است.

 

افزایش ۱۸ درصدی اعتبارات کانون از فصل فرهنگ و هنر طی دو سال گذشته

وی با تأکید بر اینکه اعتبارات مراکز ۴۳ گانه پرورش فکری خراسان رضوی در دو سال گذشته ۴۰۰ میلیون تومان بود، تشریح کرد: امروزه بیش از ۶ میلیارد تومان سند مابین سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و اداره کل کانون پرورش فکری خراسان رضوی مبادله شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سال‌های آینده این اعتبارات رشد بیشتری خواهد داشت، بیان کرد: در ابتدای طرح پنج ساله ششم توسعه، سهم کانون از اعتبارات فصل فرهنگ و هنر نیز از ۷ درصد به ۲۵ درصد ارتقاء پیدا کرده است.

 

انسان اهل فکر و مطالعه، آشنا به کتاب، آگاه، مؤدب، خلاق و متفکر تهدیدی در بخش آسیب‌های اجتماعی نیست

وی در ادامه با اشاره به نقش کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان در کاهش آسیب‌های اجتماعی، تأکید کرد: آسیب‌های اجتماعی نیز یکی از معضلات مهم کشور است که بالاترین شخصیت‌های اجرایی کشور به آن توجه ویژه‌ای دارند.

محقق نیشابوری با بیان اینکه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می توان نقش مهمی در کاهش این آسیب‌ها اجرا کرد، گفت: وقتی کودکان در یک محیط درست رشد پیدا کنند و شخصیت آن‌ها ساخته شود و یک انسان اهل فکر و مطالعه و آشنا به کتاب، آگاه، مؤدب، خلاق و متفکر بار بیاید خود به خود این شخص در آینده تهدیدی در بخش آسیب‌های اجتماعی برای کشور نخواهد بود.

 

عشایر استان تحت آموزه‌های کانون قرار می گیرند

وی با تأکید بر اینکه اگر از بیست سال پیش برنامه ریزی دقیق تری انجام می گرفت امروز آسیب‌هایی که ما را تهدید می کرد دیگر وجود نداشت، ابراز کرد: اگر امروز این برنامه ریزی صورت بگیرد ضمن اینکه در حال حاضر می تواند کمک کند مطمئناً آینده کشور را می تواند تثبیت و تأمین کند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با بیان اینکه وقتی یک کودک در یک خانواده‌ای از آموزه‌های کانونی برخوردار شود رفتار و حرکات آن تغییر می کند و گاهی نیز حتی بر روی پدر و مادر خود تأثیر گذار خواهد بود، اظهار کرد: اداره کل کانون پرورش فکری خراسان رضوی به نقاط محروم استان و حاشیه شهرها توجه ویژه‌تری دارد و در همین رابطه عشایر استان که از امکانات کمتری برخوردار هستند و ممکن است در معرض آسیب‌هایی باشند تحت آموزه‌های کانون قرار می دهیم.

 

بروز و ظهور خلاقیت در بچه‌ها از اهداف اصلی کانون پرورش فکری است

وی با تأکید بر اینکه خلاقیت، لذت بردن از یادگیری، آزاد بودن در فعالیت‌های انتخابی و سرگرمی از محورهای اصلی فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است، بیان کرد: تمام برنامه‌ها بر این محور حرکت می کند و هدف اصلی در کانون نیز خلاق بار آوردن و ظهور و بروز خلاقیت در بچه‌ها است و این امکان ندارد الا اینکه بچه‌ها را در انتخاب فعالیت فرهنگی هنری و علمی آزاد بگذاریم.

محقق نیشابوری همچنین در ادامه با عنوان اینکه روش‌های آموزشی کانون نیز از جمله روش‌های غیر مستقیم است و بچه‌ها در انتخاب آزاد هستند، تصریح کرد: ولی آن چیزی که ارائه می شود استانداردهای دینی ملی اخلاقی ادبی را دارد و این جنبه سرگرم کننده بودن، شادی آور و آزاد بودن آن‌ها برای بروز و ظهور فعالیت‌ها جزو فعالیت‌های ذاتی کانون است.

 

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نگاه ویژه‌ای به فضای مجازی دارد

وی در ادامه اذعان کرد: در اکثر فعالیت‌های مشهد ۲۰۱۷ مشارکت فعال و مستقیم داشته است و به عنوان یک بازو برای دبیر آن یعنی فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام وظیفه کرده است.

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به فضای مجازی توجه ویژه‌ای دارد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه پس از تلاش بیش از دوساله سایتی غنی با آدرس koodak24.ir راه‌اندازی شد که این سایت به عنوان مرکز مجازی کانون‌های فرهنگی هنری کشور است و تمام فعالیت‌ها در این پرتال طبقه بندی شده است و مراجعه کنندگان می توانند از انبوه محصولاتی نظیر پویانمایی، قصه، فیلم، شعر، تئاتر و… که در کانون آموزش داده می شود در سایت وجود دارد.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.