رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلیل آباد خبر داد؛

ثبت ۳وقف جدید همزمان با دهه وقف در شهرستان خلیل آباد / انتقال فرهنگ دینی و اسلامی به نسل جدید وظیفه اصلی اوقاف است

شناسهٔ خبر: 65523 -
چاپ خبر چاپ خبر
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خلیل آباد با بیان اینکه انتقال فرهنگ دینی و اسلامی از نسل قبل به نسل حال و آینده وظیفه اصلی اوقاف است، گفت: 3 وقف جدید با ارزش 530 میلیون تومان نیز همزمان با دهه وقف به ثبت خواهد رسید.

به گزارش یار خراسانی، سید احمد حسینی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان خلیل آباد با اشاره به حدیثی در خصوص وقف اظهار داشت: هرگاه انسانی بمیرد عمل او قطع می شود مگر اینکه صدقه جاریه، علمی که مردم از آن سود ببرند و فرزند صالح داشته باشد.

فردای وقف در گرو رفتار امروز یا موقوفه های دیروز است

وی با بیان اینکه انسانی که می میرد تمام دارایی  و املاکی که دارد از او صلب می شود به غیر از مالی که در راه خیر وقف کرده باشد، خاطرنشان کرد: تاکیدات فراوانی در خصوص وقف نیز در اندیشه های اسلامی وجود دارد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلیل آباد با تاکید بر اینکه وقف کردن آسان است ولی نگهداری از وقف کار دشواری است، تصریح کرد: فردای وقف در گرو رفتار امروز یا موقوفه های دیروز است.

تبلیغ و نشر معارف اسلامی از وظایف سازمان اوقاف است

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: نگهداری از موقوفات یا انجام عملیات عمرانی، جلوگیری از تخریب، جلوگیری از تبدیل اوقاف به املاک شخصی، بهره برداری بهینه از موقوفات، سرمایه گذاری از محل عواید موقوفات در بازدهی حداکثری موقوفات نقش موثری دارد.

حسینی در ادامه با اشاره به وظایف سازمان اوقاف عنوان کرد: مطابق ماده یک قانون اختیارات سازمان اوقاف شامل اداره امور موقوفات عام که فاقد متولی یا مجهول التولیه و اداره امور بخشی از اماکن مذهبی همچون مساجد و بقاع متبرکه و در فعالیت تبلیغ و نشر معارف اسلامی و برگزاری مسابقات قرآن است.

رسالت سازمان وقف، رسالت بسیار خطیر و سنگینی است

وی با تاکید بر اینکه رسالت سازمان اوقاف بسیار سنگین و خطیر نسبت به دیگر ارگان های دولتی است، تشریح کرد: به عنوان یک ارگان فرهنگی مذهبی در جامعه وظیفه اصلی اوقاف جدای از رسیدگی به امور موقوفات و بقاع متبرکه، امور متولیان، مراقبت در دخل و خرج موقوفات و بقاع متبرکه و ترویج و تبلیغ معارف اسلامی و قرآنی؛ انتقال فرهنگ دینی و اسلامی از نسل قبل به نسل حال و آینده است.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: واقفی که ۲۰۰ سال گذشته مالی از خود را تحت عنوان تعزیه داری وقف کرده است هدفش تنها پهن شدن سفر و اطعام یک عدم از مردم در روز عاشورا یا محرم و صفر نیست بلکه نیت نهفته وقف نیز هدف اصلی واقف محسوب می شود.

رسانه ها باید نیت پاک و نهفته وقف را در جامعه ترویج دهند

وی با بیان اینکه باید توانیم با کمک رسانه ها نیت نهفته وقف را بتوانیم ترویج دهیم، ابراز کرد: عشق به اهل بیت باعث شده که این وقفنامه تنظیم شود و انتقال و ترویج نیت پاک واقف جز با همت و تلاش روحانیون به عنوان پرچم داران عرصه دینی و اصحاب رسانه به عنوان زبان گویای جامعه انتقال داده نخواهد شد.

حسینی با تاکید بر اینکه اصحاب رسانه با توجه به جایگاه مهمی که در جامعه دارند باید زمینه وقف های جدید را در امورات مختلف فراهم کنند، اظهار کرد: رسانه های باید زمینه حضور خیران را فراهم کنند و آنها را به سمت تمام امورات قرآنی، خیریه ها، بیمارستان ها، مدارس و همه نیازهای جامعه سوق دهند.

نیازمند وقف های قرآنی، ورزشی، مسکن، درمانی و آموزشی هستیم

وی با بیان اینکه باید دنبال ایجاد ظرفیت های جدید وقفی باشیم، تشریح کرد: در گذشته مردم که کاروانسرا، آب انبار و… نیاز داشتند وقف های زیادی در این زمینه ایجاد شد اما اکنون در حال حاضر باید به دنبال تامین وقف های آموزشی، درمانی، مسکن، ورزشی، قرآنی و… باشیم و وظیفه رسانه در این خصوص ترغیب و تشویق خیرین و واقفین به این سمت و سو است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلیل آباد با اشاره به برنامه های اجرایی در دهه وقف تصریح کرد: همایش تجلیل از خادمین و فعالان حوزه وقف، ایستگاه مشاوره وقف، محفل انس با قرآن، غبارروبی امامزادگان، افتتاح پروژه، مراسمات مذهبی آخر صفر و… از جمله برنامه هایی است که در دهه وقف در شهرستان خلیل آباد اجرا خواهد شد.

ثبت ۳وقف جدید همزمان با دهه وقف در شهرستان خلیل آباد

وی از ثبت ۳وقف جدید همزمان با دهه وقف در شهرستان خلیل آباد خبر داد و اذعان کرد: ۳ وقف جدید با ارزش ۵۳۰ میلیون تومان نیز همزمان با دهه وقف به ثبت خواهد رسید.

حسینی همچنین با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری ۴ وقف با ارزش  ۵۵ میلیون تومان نیز به ثبت رسیده است، عنوان کرد: بیش از ۴۶۰ وقف ثبت شده در شهرستان خلیل آباد وجود دارد که اکثر آنها در زمینه تعزیه خوانی امام حسین (ع) است.

تشکیل انجمن یاوران وقف در راستای تشویق و ترغیب مردم به ثبت وقف

وی از تشکیل انجمن یاوران وقف با حضور روحانیون در شهرستان خبر داد و بیان کرد: این انجمن در راستای تشویق و ترغیب مردم به سمت وقف نیز تشکیل شد که در سطح شهرستان در زمینه امور مربوط به وقف به مردم مشاوره می دهند.

این مقام مسئول با بیان اینکه برخی از مردم آگاهی لازم از امورات وقف ندارند، تشریح کرد: وقف هایی در سطح روستاها وجود دارد که مردم هنوز آن را به ثبت نرسانده اند و این ممکن است بعد از چند سال از بین برود.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.