ورود به مذاکرات جدید فرجام روشنی ندارد/ اروپا و آمریکا در یک پارادایم هستند

شناسهٔ خبر: 60418 -
چاپ خبر چاپ خبربه اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، برجام برای آمریکایی‌­ها یک توافق سیاسی است؛ این در حالی است که برای ایران یک الزام حقوقی است.

«ابوالفضل ظهره‌وند»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اهداف اصلی مطرح‌ شدن مذاکره مجدد درباره برجام، با اشاره به اینکه ورود به مذاکرات جدید فرجام روشنی ندارد، بیان داشت: اتفاقاتی که اخیراً در نیویورک به وقوع پیوست و اقدامات آمریکایی‌ها برای دنبال کردن تحریم‌ها یک نمایش برای گرفتن امتیاز از ایران است.

وی با توجه به هدف فشارهای کنونی آمریکایی­‌ها در قبال برجام گفت: آن­ها سعی دارند استراتژی­‌های متناسب با منافع آمریکا را در قبال ایران اجرا کنند. هوشمندی مقام معظم رهبری درباره برجام که آن را صرفاً در چارچوب هسته‌ای اعلام کرد و سایر موضوعات را غیر قابل‌ مذاکره دانست، برنامه تیم ترامپ را کاملاً به هم ریخته است.

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان نگاه اروپایی­‌ها به مذاکرات مجدد اشاره داشت: مواضعی که موگرینی اتخاذ کرده است، حکایت از این دارد که اروپایی­‌ها می‌خواهند دور جدیدی از مذاکرات را در حوزه‌های دیگر از سر بگیرند.

ظهره‌وند با توجه به تلاش غربی­‌ها برای ورود به حوزه­‌های دیگر گفت: اروپایی­‌ها اعلام می­‌کنند که مانع فشار آمریکایی‌ها بر شرکت­ها و بانک­‌های ایرانی می­‌شوند. این در حالی است که آن‌ها می‌گویند حال که نمی­‌توان برجام یک، دو و سه را اجرا کرد، باید موضوع حقوق بشری را شروع کرد و بعد از آن به مسائل موشکی وارد شد.

وی با تأکید بر نوع دیدگاه واشنگتن در قبال برجام اشاره داشت: آمریکایی‌ها چهار فاز متفاوت را دنبال می‌کنند؛ اما در مجموع یک پکیج است. آن‌ها به دنبال خریدن زمان هستند و ایران را در بیم و امید دستاورد برجام نگه می­‌دارند. رکس تیلرسون نیز اشاره داشت که ایران به لحاظ فنی نسبت به برجام پایبند بوده؛ اما انتظارات آمریکا از برجام برآورده نشده است و کماکان حضور ایران در منطقه یک تهدید جدی محسوب می­‌شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به مشکل اساسی در بحث برجام تأکید کرد: باید دانست که از چه پارادایم و منظری به این موضوع نگاه می­‌شود. مشکل اصلی رویکردی و نوع نگاه به انقلاب است. برجام به صورت شتاب­زده امضا شد و تعهد­اتی مورد پذیرش قرار گرفت؛ این در حالی است که آمریکایی‌ها هیچ­گونه تعهدی نسبت به این موضوع ندارند.

وی با توجه به فرجام نامشخص مذاکرات مجدد گفت: برجام برای آمریکایی­‌ها یک توافق سیاسی است؛ این در حالی است که برای ایران یک الزام حقوقی است. هنوز مشکل عدم ‌توازن در این توافق حل نشده است. ورود به مذاکرات جدید فرجام روشنی ندارد. اروپا و آمریکا در یک پارادایم هستند و چاقو دسته خود را نمی‌برد. اروپا در حال حاضر نقش پلیس خوب و آمریکا نیز نقش پلیس بد را بازی می­‌کند.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.