همه اعضای خانواده ام از فعالین کاراته کشوری هستند

شناسهٔ خبر: 59245 -
چاپ خبر چاپ خبر


استاد تمام عیار کاراته کشور قربان مهجوری، در سه سبک کاراته مقام های کشوری دارد، همه ۶ فرزند و همسرش از کاراته کاران مطرح کشوری هستند که به اردوهای تیم ملی کشور نیز راه یافته اند، در ادامه مصاحبه از به اسارت گرفتن نیروهای عراقی توسط ایشان بیشتر می خوانید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛پایگاه خبری آشخانه، در پی درخشش قربان مهجوری استاد تمام عیار کاراته در مسابقات ورزشی کاراته کشوری در استان ارومیه، پایگاه خبری آشخانه، مصاحبه ای اختصاصی با استاد مهجوری جهت آشنایی بهتر جوانان علاقمند به این رشته انجام داده است.

لطفا خودتان را معرفی بفرمائید:

قربان مهجوری ۶۰ ساله هستم، سال ۱۳۳۶ در روستای رسالت بخش سملقان متولد شدم. اکنون ساکن آشخانه هستم و بیش از ۴۰ سال در زمینه مربی و تحصیل کاراته فعالیت مداوم دارم و در رشته ی کارشناسی ارشد تربیت بدنی در دانشگاه آزاد بجنورد دانشجو هستم.

در چه سطحی از رشته رزمی کاراته فعالیت می کنید و در زمینه مربی گری و داوری چه حکم هایی دارید:

در حال حاضر در سه سَبک کاراته فعالیت می کنم، دان ۶ شوتوکان JKA ، دان ۵ شوتوکان SKA و دان ۶ کاراته شی تو ریو که کمتر استادی در کشور به چند سبک مهارت و فعالیت می کند.

در زمینه مربی گری و داوری در جهان ۴ سطح وجود دارد، ایران، بین المللی، آسیایی و جهانی، که من در درجه مربی گری و داوری به سطح ۴ بین المللی ارتقاء یافتم.

طی حضور فعال در این دوره ۴۰ ساله، برترین حکم و مقام قهرمانی شما چه بوده:

در مسابقات قهرمانی کاراته در رشته کاتا انفرادی و تیم ملی پیشکسوتان کشوری در سال ۱۳۸۱ به میزبانی استان فارس، مقام اول را کسب کردم که برای مسابقات جهانی به کشور آلمان اعزام شدم.

دیگر مقام هایی که در سطوح مختلف کشوری کسب کرده اید را نام ببرید:

ارتقاء به درجه ۴ بین الملی داوری در سمینار داوری جام وحدت و دوستی ارومیه در مرداد ۹۶

مقام سوم مسابقات کاراته کشوری در بخش کاتا به میزبانی کرمان در سال ۹۲

مقام سوم کاتای تیمی کشوری به میزبانی استان کردستان در سال ۹۱

مقام فنی ترین در مسابقات کاراته قهرمانی کارگران کشور به میزبانی اصفهان در سال ۹۵

مقام سوم کاتا مسابقات قهرمانی پیشکسوتان کشور در سال ۹۲

مقام دوم در دومین دوره مسابقات بین المللی شوتوکان جام صنعت به میزبانی اردبیل در سال ۲۰۰۶

مقام اول مسابقات استانی خراسان شمالی به میزبان اسفراین در سال ۸۴

مقام دوم مسابقات قهرمانی کاراته کشور به میزبانی اصفهان در سال ۸۰

از فعالیت خانواده تان در رشته رزمی کاراته بگوئید:

من صاحب ۴ فرزند پسر و ۲ دختر هستم که همه ی فرزندانم به همراه همسرم از فعالین رشته کاراته در کشور هستند. تمام فرزندانم به عضویت در تیم ملی کشوری نیز راه یافته اند و همسرم نیز کمربند مشکی رشته کاراته را دارد.

 فعالیت های فرزندانتان در این رشته بیشتر معرفی کنید:

محمد مهجوری متولد ۱۳۵۸ دان ۵ شوتوکان JKA

علی مهجوری متولد ۱۳۶۲ دان ۳ شوتوکان کاراته

جعفر مهجوری متولد ۱۳۶۷ دان ۳ شوتوکان کاراته

وحید مهجوری متولد ۱۳۷۰ دان ۳ شوتوکان کاراته

سمیه مهجوری متولد ۱۳۶۳ دان ۵ شوتوکان کاراته و ۱۱ دوره مقام اول مسابقات کشوری کسب کرده است.

آزاده مهجوری متولد ۱۳۶۵ دان ۴ شوتوکان کاراته و ۳ دوره مقام اول مسابقات کشوری کسب کرده است.

 

 

چطور شد که به ورزش های رزمی علاقمند شدید:

از عوامل علاقه ی من به ورزش رزمی، مشاهده فیلم های سینمایی رزمی در دوران نوجوانی بود. من کاراته را از سن ۱۵ سالگی در سال های ۱۳۵۰ به دلیل علاقه فراوان، فراگرفتم. من و برادرم در همین سال ها برای امرار معاش به شهر تهران عزیمت کردیم و علاوه بر کار، در کلاس های کاراته و کشتی نیز شرکت می کردیم.

سال ۱۳۵۴ نیز همزمان با خدمت سربازی، نیروهایی را که به لحاظ استیل بدنی، جسمی، هوش و فکری استعداد رزمی کار بودن داشتند را سوا می کردند و دوره های آموزشی رنجر، جودو، کاراته و تکاوری را در پادگان نظامی لویزان تهران به مدت ۴ ماه برای ما برگزار نمودند، این دوره آموزشی بزرگترین جهش زندگی من بود که بعد از خدمت سربازی به صورت تخصصی به فعالیت های رزمی کاراته و تدریس و آموزش پرداختم.

باشگاه رزمی تربیت که زیر نظر شماست چند سال سابقه دارد:

سال ۱۳۵۹ کلاس های آموزشی کاراته را در آشخانه تاسیس کردم و می توانم اظهار کنم که بنیانگذار کاراته در شمال خراسان شمالی بنده هستم.

در دوران دفاع مقدس از این حرفه چه استفاده هایی نمودید و در جبهه چه فعالیت هایی می کردید:

بنده قبل از اعزام به جبهه، در شهر آشخانه، رزمنده های اعزامی را جهت شرکت در جنگ به مدت ۳ ماه، ورزش رزمی و دفاع شخصی آموزش می دادم و نیروها هر ۳ماه اعزام می شدند. خودم نیز ۳ ماه در جبهه حضور داشتم و در آن جا نیز برای رزمندگان کلاس های دفاع شخصی برای جنگ های تن به تن برگزار می کردم.

 

 

چه شاخصه هایی سبب پیشرفت شما در زندگی شده اند:

من در طول روز علاوه بر اینکه برای امرار معاش خانواده ام به شغل صنعتگری و جوشکاری مشغولم، به آموزش و تحصیل کاراته و نیز درمقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی می پردازم و همزمان در چند حوزه فعالیت می کنم. پشتکار، سخت کوشی، اعتماد به نفس و توکل بر خداوند را از عوامل سبب موفقیت و پیشرفت در همه ی ابعاد زندگی ام می دانم.

ورزش در نوجوانان، جوانان و جامعه چه تاثیری می گذارد:

جامعه به ویژه با فراگرفتن ورزش و فعالیت در زمینه های ورزشی، انرژی خود را در راه مثبت و سازنده صرف می کنند که علاوه بر خودسازی روح و جسم، به عزت و اعتماد به نفس، پشتکار و اراده ی آن ها کمک می کند. در غیر این صورت از عوامل اصلی افزایش بیکاری و ناهنجاری های اجتماعی، به بطالت گذراندن اوقات زندگی و استفاده ی سوء و نابجا از فضاهای مجازی ناسالم است.

اداره ورزش و جوانان شهرستان مانه و سملقان از هیئت کاراته حمایت می کند:

از زمانی که آقای یونس کریمان به ریاست اداره منصوب شده اند با حمایت های روحی و روانی و مادی و معنوی ایشان، انسجام ویژه ای به هیئات ورزشی شهرستان بخشیده است. از آن جا که یونس کریمان از جودوکاران نامی استان و قهرمان آسیایی نیز بوده توجه قابل تحسینی را نسبت به اقشار ورزشکار داشته است که لازم می دانم از ایشان تقدیر و تشکر نمایم.

آیا مسئولین و ادارات مربوطه در مسابقات حمایت های مادی به فعالیت های شما می کنند:

خیر، حمایت های مسئولین کمتر شده، سال های اخیر برای اعزام کاراته کاران شهرستان به مسابقات، آن ها از نبود بودجه صحبت به میان می آوردند، ورزشکاران نیز به ناچار و از روی عشق و علاقه با هزینه ی خودشان تیم را به مسابقات اعزام می کردند.

 

 

رشته کاراته چه ویژگی هایی دارد:

از آن جا که ورزش کاراته قانونمند است، شیوه درست زندگی کردن را به ورزشکار می آموزد و از دلایل آن علمی بودن، قانون مند بودن و سخت کوش بودن را القاء می کند و درنتیجه آدمی را در برابر سختی های زندگی مقاوم و آستانه تحمل را بالا می برد. از همین روست که سبب شده در زندگی چند کار را باهم پیش ببرم از نتایج ورزش بوده.

توصیه و سخن پایانی:

جوانان ورزش را سرلوحه زندگی خود قرار دهند، اغلب دلیل ناامیدی و بی رغبتی و کاهش امید به زندگی در جوانان، دوری از ورزش است. ورزش خیلی از افکار و احساسات منفی را می زداید و امید به زندگی و افکار مثبت را جایگزین در روح آدمی می کند. ورزش سبب دوری از اعتیاد، فساد، بی رغبتی و بیکاری شده و موجبات شادابی، نشاط، امید به زندگی و در نهایت کیفیت زندگی را ارتقاء می بخشد.

از مسئولین نیز تقاضا دارم از ورزشکاران حمایت های مادی و معنوی کنند، از ورزشکاران مطرح و نامی در ادارات بکار گیری نمایند، اهدای زمین و امکانات برای احداث و توسعه ورزشگاه ها، حمایت ویژه از ورزشکارانی که صاحب مقام های کشوری و بین المللی اند تا به ورزش دلگرم شوند در غیر این صورت ورزشکاران و کسانی که علاقمندند از حوزه ورزشی دوری می کنند.

انتهای خبر / فیروزبخت

 

 

 

 

 

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.