سمپاشی محل نگهداری دام و آموزش مستمر بهترین راه مقابله با تب کنگو

شناسهٔ خبر: 58917 -
چاپ خبر چاپ خبر
باید همه مردم اطلاعات لازم و کافی را از تب کریمه کنگو داشته باشند و با آموزش مستمر به همه مردم و همچنین سمپاشی و بهداشتی کردن محل نگهداری دام می توان با این بیماری مقابله کرد.

به گزارش یار خراسانی، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیماری حاد ویروسی قابل انتقال از حیوان به انسان می باشد که به صورت ناگهانی شروع شده و موجب مرگ حدود ۵۰ درصد از بیماران می شود.

بیماری در دام ها علائم قابل توجهی ندارد و پس از گزش کنه آلوده، ویروس کمتر از یک هفته در بدن دام باقی می ماند.

تماس با دام های آلوده، تماس با خون و ترشحات لاشه دام آلوده در زمان ذبح، گزش کنه یا دستکاری و له کردن انف تماس با خونف ترشحات و نمونه های بافتی بیمار آلوده و… از جمله راه های انتقال تب خونریزی دهنده کریمه کنگو است.

در بررسی‌های بالینی اولیه مشخص شده، اولین فرد مبتلا به بیماری تب كنگو سال ۹۶ در خلیل آباد، کشاورزی بوده که در مزارع خود با کنه تماس داشته است.

آموزش مستمر بهترین راه مقابله با تب کریمه کنگو است

مهر سادات ثمره موسوی در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی در توضیح این اتفاق اظهار داشت: تب کریمه کنگو بیماری جدیدی نبوده ولی به لحاظ اطلاع رسانی هایی که صورت گرفت مردم با عوارض آن آشنا شدند.

وی با بیان اینکه در مناطقی که حمل و نقل دام به صورت قاچاق صورت می گیرد به خصوص مناطق مرزی، احتمال آلوده بودن دام ها به بیماری تب کنگو بسیار بیشتر است، خاطرنشان کرد: همه ساله با شروع فصل بهار و تابستان شیوع این بیماری که مشترک بین انسان و دام است بیشتر می شود.

رئیس مرکز بهداشت خلیل آباد با تاکید بر اینکه فعالیت های مشترک با دامپزشکی برای پیشگیری از شیوع این بیماری صورت می گیرد، تصریح کرد: برگزاری کارگاه های آموزشی، سم پاشی محل نگهداری دام ها و آموزش به گروه های هدف که بیشتر با دام در ارتباط هستند از جمله اقداماتی است که به صورت مشترک برگزار می شود.

 

تشخیص و درمان به موقع بیمار مبتلا به تب کنگو ضروری است

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: باید همه مردم اطلاعات لازم و کافی را از این بیماری داشته باشند تا در صورت ابتلا به این بیماری یا برخورد با کنه بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.

موسوی با بیان اینکه کارگاه های آموزشی در سطوح مختلف استانی، شهری و روستایی برگزار می شود، عنوان کرد: فرد باید به موقع به مراکز خدمات درمانی و پزشک مراجعه کند که اگر قرار به انجام اقدامات درمانی است به سرعت انجام شود.

وی بهترین راهکار مقابله با تب کریمه کنگو را آموزش مستمر دانست و تاکید کرد: اگر بیماری تب کنگو به موقع تشخیص و درمان شود خطرناک نخواهد بود.

 

برخورد با حمل و نقل غیر مجاز در راستای پیشگیری از انتقال تب کنگو در خلیل آباد

وحید احمدی در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی در خصوص اقدامات پیشگیرانه انجام شده توسط شبکه دامپزشکی خلیل اباد بیان کردک کلاس های آموزشی بسیاری با همکاری نیروی انتظامی، بهورزان، کاردان های مراکز بهداشت و جهاد کشاورزی برای گروه هدف در راستای ارتقاء آگاهی دامداران و مصرف کنندگان در شهر و روستا برگزار شده است.

وی از برخورد با حمل و نقل غیر مجاز دام به شهرستان با همکاری نیروی انتظامی خبر داد و ابراز کرد: در راستای پیشگیری از شیوع بیماری تب کنگو در شهرستان با قاچاق دام در خلیل آباد برخورد می شود.

مدیر شبکه دامپزشکی خلیل اباد با بیان اینکه سمپاشی واحد های دامی از دیگر اقدامات این شبکه است، اذعان داشت: ساماندهی کشتار و انتقال دام کشتاری به کشتارگاه برای  جلوگیری از ابتلا به تب کریمه کنگو انجام گرفت.

وی همچنین در ادامه تصریح کرد: ارسال پیامک های هشدار بهداشتی برای دامداران منطقه در خصوص بیماری تب کریمه کنگو از جمله اقدامات شبکه دامپزشکی شهرستان خلیل آباد است.

 

سمپاشی و بهداشتی کردن محل نگهداری دام بهترین راه مقابله با کنه است / مردم گوشت قرمز را از مراکز مجاز خریداری کنند

احمدی بیماری تب کنگو را یک بیماری ویروسی حاد خطرناک و مشترک بین انسان و دام دانست و گفت: این بیماری راه های انتقال فراوانی دارد و می توان با همکاری مردم از شیوع این بیماری جلوگیری کرد.

وی با تاکید بر لزوم بهداشتی کردن محل نگهداری و پرورش دام و سمپاشی این امکان، بیان کرد: دامداران باید برای در امان ماندن از این بیماری، اماکن دامی و محل هایی که دام در آن نگهداری می شود را سمپاشی کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه گوشت قرمز حتما باید از مراکز مجاز با مهر تایید دامپزشکی خریداری شود، عنوان کرد: افراد نباید با ترشحات دام بیمار تماس داشته باشند و از خرید گوشت قرمز از مراکز غیر مجاز و خارج از کشتارگاه پرهیز کنند.

می توان با ذبح دام در کشتارگاه، استفاده از وسایل ایمنی نظیر کلاه، عینک، ماسک، روپوش، پیش بند پلاستیکی، دستکش و چکمه هنگام تماس با دام، حفاظت فردی جهت جلوگیری از گزش کنه، تعویض لباس، چکمه، و دستکش پس از تماس با دام و شستشوی آنها، عدم جداسازی کنه با دست بدون دستکش از بدن دام، استفاده از وسایل ایمنی در هنگام تماس با موارد مشکوک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بخصوص اگر بیمار دچار خونریزی شده باشد و استفاده از وسایل ایمنی توسط افرادی که به اتاق بیمار تردد دارند در جهت پیشگیری از ابتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو گام برداشت.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.