کارشناس مسائل کشاورزی:

رونق کشاورزی باعث کاهش نرخ بیکاری می‌شود / کشاورز باید اهمیت و ارزش خود را درک کند

شناسهٔ خبر: 58500 -
چاپ خبر چاپ خبر
کارشناس مسائل کشاورزی بابیان اینکه کشاورزی و اشتغال ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند و اگر کشاورزی رونق پیدا کند دیگر بیکار نخواهیم داشت، گفت: اگر درآمد کشاورزان افزایش پیدا کند از مهاجرت روستائیان و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند.

سعید محمدلو در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، در خصوص وضعیت کشاورزی اظهار داشت: مشکلاتی در کشاورزی وجود دارد که ناشی از عدم آموزش است.

 

ناآگاهی برخی از کارشناسان کشاورزی سرمایه کشور را هدر می‌دهد

وی بابیان اینکه نتوانسته‌ایم فرهنگ آموزش را برای کشاورزان ایجاد کنیم، خاطرنشان کرد: اکثر روش‌هایی که از گذشته وارد کشاورزی شده، اشتباه است و باید اصلاح شود تا کشاورزی به جایگاه اصلی خود برسد.

این کارشناس مسائل کشاورزی توجیه نبودن برخی از کارشناسان کشاورزی را از مشکلات این عرصه دانست و تصریح کرد: ناآگاهی کارشناس کشاورزی در اطلاع‌رسانی عواقب زیادی برای کشاورز عواقب دارد و به‌نوعی سرمایه کشور را هدر می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به معضلات استفاده بی‌موقع و زیاد از کود و سم در کشاورزی اذعان کرد: امروزه در کشور چند برابر برخی از کشورهای دنیا کود و سم در کشور استفاده می‌شود و این باید با اطلاع‌رسانی به کشاورزان اصلاح شود.

 

کشاورز باید اهمیت و ارزش خود را درک کند

محمدلو همچنین با تأکید بر اینکه سم و کود شیمیایی باید کم‌مصرف شود اظهار کرد: باید با استفاده از دانش روز در بخش کشاورزی سلامت و امنیت غذایی تأمین شود.

وی بابیان اینکه کشاورزی و اشتغال ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند و اگر کشاورزی رونق پیدا کند دیگر بیکار نخواهیم داشت تأکید کرد: ثروتمندترین افراد در کشورهای دیگر کشاورزان هستند ولی در ایران برعکس است و باید کشاورز ارزش و اهمیت خود را درک کند.

این کارشناس مسائل کشاورزی با تأکید بر اینکه بسیاری از کارشناسان نمی‌خواهند باور کنند که از برخی مسائل آگاهی ندارند، عنوان کرد: نگاه خود را باید در بخش کشاورزی تغییر دهیم و به سمت تعالی کشاورزی حرکت کرد.

 

افزایش درآمد کشاورز باعث مهاجرت معکوس به روستا می‌شود

وی بابیان اینکه رفتارهای ما در بخش کشاورزی با اهداف همخوانی ندارد، ابراز کرد: باور استفاده از آب زیاد باید تغییر کند زیرا اکثر باغات از آب زیاد رو به نابودی پیش می‌روند.

محمدلو همچنین با تأکید بر اینکه کشاورزان آب را درست مصرف نمی‌کنند بیان کرد: باور باید در بخش کشاورزی این باشد که با توجه به بحران آبی که وجود دارد آب کم‌مصرف شود.

وی با تأکید بر اینکه باید فرهنگ استفاده از استخر را به کشاورز بیاموزیم و بر آبیاری باغات مدیریت کنیم، تصریح کرد: اگر درآمد کشاورزان افزایش پیدا کند از مهاجرت روستائیان و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند.

این کارشناس کشاورزی در پایان راه‌اندازی آزمایشگاه خاک را در خلیل‌آباد ضروری دانست و خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی آزمایشگاه خاک چرخه را در بحث تشخیص، مشاوره و نحوه آزمایش آب‌وخاک تکمیل می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.