رئیس شورای شهر خلیل‌آباد:

آسیب‌شناسی وضعیت موجود از اولویت‌های اولیه شورای شهر است / مدیریت شهروند مدار از شاخص‌های انتخاب شهردار است

شناسهٔ خبر: 58510 -
چاپ خبر چاپ خبر
رئیس شورای شهر خلیل‌آباد گفت: آسیب‌شناسی وضعیت موجود، کاهش هزینه‌های جاری و استفاده از نیروها در حوزه تخصصی خود، سروسامان دادن وضعیت موجود و اجتناب از اقدامات عجولانه‌ای که تعهد مالی داشته باشد از اولویت‌های اولیه شورای شهر است.

غلامرضا توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار یار خراسانی اظهار داشت: با توجه به جلساتی که شورای شهر برگزار کرده مقرر شد که هرکدام از اعضای شورای شهر خلیل‌آباد ۲ نفر از نیروهای توانمند با معیارهای لازم بر گزینه‌های شهردار معرفی کنند.

 

شهردار باید در فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی شاخص باشد

وی بابیان اینکه افراد معرفی‌شده بعد از بررسی و آنالیز در فواصل زمان‌بندی‌شده به جلسات شورا دعوت می‌شوند و برنامه‌های خود را ارائه می‌دهند، خاطرنشان کرد: افراد مختلفی در سطح شهر مطرح هستند بنابراین اگر نام شخصی برده نشود بهتر است تا اعتبار و ارزش اشخاص زیر سؤال نرود.

رئیس شورای شهر خلیل‌آباد با اشاره به معیارهای انتخاب شهردار، تصریح کرد: مدیریت شهروند مدار، حامی مردم به‌خصوص اقشار کم‌درآمد، استفاده از تمام توان مردم در امور شهر، شناسایی ظرفیت‌های شهر و نگاه علمی و کارشناسی شده به این ظرفیت‌ها از ویژگی‌های اولیه یک شهردار است.

وی تخصص در مدیریت شهری را از دیگر ویژگی‌های انتخاب شهردار خواند و اذعان کرد: شهردار باید در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی شاخص باشد و سلامت نفس را سرلوحه کار خود قرار دهد.

 

۳ برابر نیروی انسانی موردنیاز در شهرداری‌ها نیرو وجود دارد

توکلی بابیان اینکه شورای شهر ابتدا یک آنالیزی از وضعیت موجود شهر و شهرداری خواهد داشت، عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم با کمک اعضای شورای اسلامی دور پنجم گزینه‌ای مناسب با این شرایط به‌عنوان شهردار انتخاب کند.

وی با تأکید بر اینکه امروزه شهرداری‌ها با توجه به سیاست‌گذاری‌هایی که درگذشته انجام‌شده درگیر یکسری مشکلات درونی هستند و سه برابر نیرو انسانی موردنیاز در شهرداری‌ها نیرو وجود دارد، بیان کرد: بیش از ۹۰ درصد هزینه‌های شهرداری‌ها صرف امورات جاری خود نظیر حقوق، دستمزد، مأموریت، اضافه‌کار، وسیله نقلیه و… می‌شود.

این مقام مسئول همچنین در ادامه تأکید کرد: زمانی که هزینه‌های جاری بر هزینه‌های عمرانی غلبه می‌کند نمی‌توان توقع داشت که شهرداری در بحث‌های مختلف نظیر پسماند، جمع‌آوری زباله، بهداشت، حمل‌ونقل درون‌شهری و عمرانی کار مضاعفی انجام دهد.

 

آسیب‌شناسی وضعیت موجود و کاهش هزینه‌های جاری از اولویت‌های اولیه شورای شهر است

وی بابیان اینکه اتفاقاتی که ازلحاظ اقتصادی و رکود بازار در سنوات گذشته رخ داد شهرداری‌ها را از یک سری درآمدهای ثابت و پایدار در عوارض و صدور پروانه ساختمانی محروم کرد، ابراز کرد: آسیب‌شناسی وضعیت موجود، کاهش هزینه‌های جاری و استفاده از نیروها در حوزه تخصصی خود از اولویت‌های اولیه شورای شهر است.

توکلی با تأکید بر اینکه شناسایی منابع درآمدی جدید و پایدار از اولویت‌های شورای شهر خلیل‌آباد است، افزود: شناسایی این منابع می‌تواند دغدغه شهردار درزمینهٔ تأمین هزینه‌های جاری شهرداری کمک شایانی داشته باشد و بیشتر دغدغه خود را در امور شهر بگذارد.

وی با اشاره به اینکه شهرداری باید مدیریت درآمد و هزینه را باهم داشته باشد، اذعان کرد: تفاوت شهرداری و دستگاه‌های اجرایی در این است که اعتباری برای دستگاه‌های اجرایی اختصاص داده می‌شود و این اعتبار را در پروژه‌های مختلف هزینه می‌کنند ولی شهردار باید خود به دنبال تأمین اعتبار و هزینه آن باشد.

رئیس شورای شهر خلیل‌آباد سروسامان دادن وضعیت موجود و اجتناب از اقدامات عجولانه‌ای که تعهد مالی داشته باشد را از دیگر اقدامات شورای شهر خلیل‌آباد در چندماهه ابتدایی برشمرد و تصریح کرد: ایجاد رضایت‌مندی در بین شهروندان در بُعد نظافت و بهداشت شهر و بهبود وضعیت حمل‌ونقل درون‌شهری از اولویت‌های شورای شهر است تا بتوانیم در گام‌های بعدی بر روی پروژه‌های بلندمدت برنامه‌ریزی کنیم.

 

کمیسیون های عمران شهرسازی و فرهنگی اجتماعی تشکیل می‌شود

وی در ادامه گفت: مدیریت شهری موفق خواهد بود که بتواند با مردم تعامل کند و از تمام نخبگان و گروه‌های و طیف‌های سطح جامعه استفاده کند و از توان آن‌ها برای توسعه شهر استفاده کند.

توکلی بابیان اینکه تشکیل کمیسیون‌ها را به‌طور جد و به معنای واقعی پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: طبق قانون دو کمیسیون عمران شهرسازی و فرهنگی اجتماعی تشکیل می‌شود و برای هر کمیسیون کمیته‌های زیرمجموعه تشکیل خواهد شد.

وی تشکیل کمیسیون بانوان و استفاده از توان بانوان در مدیریت شهری را از دیگر برنامه‌های شورای شهر دانست و عنوان کرد: باید به سمت توانمندسازی بانوان حرکت کرد تا بتوانند در شهر خود احساس شادابی کنند و در اقتصاد شهر و خانواده بیشتر از این مفید باشند.

 

قسمتی از پارک جنگلی برای ارائه خدمات به بخش خصوصی واگذار می‌شود

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به وضعیت پارک جنگلی خلیل‌آباد ابراز کرد: پارک جنگلی یک استعداد بالقوه و پتانسیلی است که تا به امروز آن استفاده‌ای را که باید می‌شد را نداشته‌ایم.

وی در ادامه تأکید کرد: متأسفانه در سنوات اخیر شاهد یکسری تعرضات و ساخت‌وسازهای غیرمجاز و حتی صدور مجوزهای غیرمجاز برخلاف طرح‌های مصوب پارک جنگلی و طرح‌های تفضیلی شهر در بدنه پارک جنگلی اتفاق افتاده و حریم پارک جنگلی بعضاً مورد تعرض قرارگرفته است.

توکلی بابیان اینکه ورود احشام، تخریب جنگل و قطع درختان همه موضوعاتی است که در محدوده پارک جنگلی شاهد آن هستیم، عنوان کرد: به سرپرست شهرداری نامه‌ای داده شد و باید سریع دراین‌باره تشکیل جلسه بدهند و از نیروهای مازاد یک نفر به‌عنوان سرپرست پارک جنگلی معرفی شود که به‌صورت ۲۴ ساعته در پارک جنگلی مستقر باشد و از تمام اتفاقات در این حوزه مطلع باشد.

وی با تأکید بر اینکه با توجه به منابع محدودی که شهرداری دارد ارائه خدمات در پارک جنگلی در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست، بیان کرد: استفاده از توان‌بخش خصوصی در بحث پارک جنگلی که طرح‌های قابل‌توجهی داشته باشد از برنامه‌های شورای شهر است.

رئیس شورای شهر خلیل‌آباد در پایان خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذارانی که توانایی سرمایه‌گذاری در پارک جنگلی دارند شهرداری آمادگی واگذاری قسمت‌هایی از پارک جنگلی را برای ارائه خدمات به مردم دارد.

انتهای پیام/

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.