مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی مطرح کرد؛

خلیل آباد باید یک مقصد گردشگری باشد نه یک معبر گردشگری

شناسهٔ خبر: 13486 -
چاپ خبر چاپ خبر
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: باید تدابیری اتخاذ شود که در سال آینده شهرستان خلیل آباد به عنوان یک مقصد گردشگری تبدیل شود نه تنها یک معبر گردشگری باشد.

به گزارش یار خراسانی، حسين زارع صفت، مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي، عصر روز گذشته در جلسه شورای اداری شهرستان خلیل آباد اظهار داشت: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ۳ حوزه ای است که بعنوان مزیت های نسبی قابل توجه کشور به ویژه  در منطقه ای مثل شهرستان خلیل آباد لحاظ می شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: شهرستان خلیل آباد قطعاً اگر به دنبال توسعه پایدار و اقتصاد پرنتیجه و پایدار و اشتغال پایدار است باید به مزیت های نسبی خود به درستی توجه کند و از این مزیت ها بهره برداری صحیح داشته باشد.

زارع صفت همچنین گفت: خلیل آباد ظرفیت های متعددی در بخش های مختلف به خصوص در حوزه میراث فرهنگی دارای قدمت تاریخی، صنایع دستی دارای رشته های مزیت دار و گردشگری دارای ظرفیت ها و جاذبه های فراوانی دارد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها، مسئله گردشگری به عنوان یکی از اولویت های اول آن کشور مطرح شده است، اذعان نمود: کشور ایران هم علی رغم داشتن ظرفیت های فراوان گردشگری، متاسفانه آن چنان که باید، به دلایل مختلف نتوانسته ایم از آن بهره ببریم

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي در ادامه به عوامل بهره نبردن از ظرفیت های گردشگری کشور اشاره کرد و تصریح کرد: اولین مسئله این است که همه ما از این ظرفیت ها غفلت کرده ایم و مسئله دیگر این است که اقتصاد کشور تکیه بر چاه های نفت و اقتصاد دولتی داشته است که ما را مجبور به استفاده از ظرفیت های گردشگری نکرده است.

وی مسئله گردشگری را یک مسئله فرا بخشی و بین بخشی دانست و عنوان کرد: گردشگری یک مسئله ای است که قبل از زیرساخت های آن باید فرهنگ گردشگری اتفاق بیافتد و اجزای مختلف تاثیرگذار در جریان گردشگری در کنار یکدیگر قرار بگیرند و برای شکل گیری و بهره برداری از این مزیت کمک کنند.

حسين زارع صفت با بیان اینکه یک اتفاق کافی است که نام خوش یک منطقه را در ذهن ها خدشه دار کند، ابراز داشت: یک برخورد نامناسب با یک گردشگر می تواند یک فضای بد ایجاد می کند که رسیدن به آن مسیر را سخت می کند باید به درستی تدبیر و برنامه ریزی کرد که در یک فرایند مدت دار جریان گردشگری شکل بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه جریان گردشگری، جریانی نیست که با یک دستور بالا یا پایین شود، بیان کرد: گردشگری یک مسیری است که در طول تاریخ شکل می گیرد و فرایند و فرهنگ آن نهادینه و پایدار می شود و جذابیت های آن در ذهن مخاطبان شکل می گیرد

این مقام مسئول گفت: در دنیای امروز نه تنها در کشور های اسلامی بلکه در کشورهای غیر اسلامی مسئله گردشگری حلال به عنوان یک برند و یک جریان گردشگری در حال توجه است

وی با بیان اینکه حتی غیر مسلمان ها به دنبال گردشگری حلال هستند، اظهار کرد: کشورهای غیر مسلمان به این جمع بندی رسیده اند که گردشگری حلال که مبتنی بر آموزه های دینی اسلام است، معضلات و نابسامانی های کمتری برای بهره برداران گردشگری دارد.

زارع صفت در ادامه ایران اسلامی را پیشتاز و پرچمدار گردشگری حلال برشمرد و تصریح کرد: این که بدانیم کجا هستیم و داشته های تاریخی ما کجاست، رسالت های ما را تاثیرگذار تر و فراوان تر می کند.

وی اذعان نمود: در شهرستان خلیل آباد بیش از ۵۰ آثار فرهنگی و تاریخی، بیش از ۱۱ آثار تاریخی ثبت شده، بیش از ۳۰ هنرمند برجسته و قابل توجه صنایع دستی، بیش از ۲۸ جاذبه گردشگری مذهبی، تاریخی و طبیعی دارد

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي با بیان اینکه تنوع طبیعی در خلیل آباد بی نظیر است، گفت: کویری که در خلیل آباد وجود دارد در عین اینکه یک نگاه تهدیدی به دنبال دارد ولی یک فرصت برای توسعه اقتصاد منطقه است و هر کدام از این ها یک مزیت برای جذب گردشگر است

وی در ادامه تاکید کرد: جشنواره هایی که می توان به مناسبت های مختلف نظیر برداشت انگور، انار، پسته، زعفران، انجیر و بادام در خلیل آباد برگزار کرد بهانه های مختلفی برای جذب گردشگر است.

حسین زارع صفت گفت: اعتیاد و طلاق که امروز گریبانگیر جامعه امروز شده است به عدم ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه بر می گردد که ما نتوانسته ایم زمینه نشاط را به وجود بیاوریم.

وی با بیان اینکه تمام مدیران شهرستان برای توسعه صنعت گردشگری تلاش کند و دغدغه داشته باشد، اذعان کرد: توسعه علم به داشته ها، برنامه ریزی و علم به دانسته ها و برنامه ریزی و فراهم سازی برای اجرای این مقدمات به یک همت جمعی نیاز دارد.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه کمیسیون گردشگری شهرستان خلیل آباد باید فعال شود، تاکید کرد: باید تدابیری اتخاذ شود که در سال آینده شهرستان خلیل آباد به عنوان یک مقصد گردشگری تبدیل شود نه تنها یک معبر گردشگری باشد.

وی در خاتمه با بیان اینکه گاهی اوقات باز گذاشتن یک مسجد در شهر می تواند گردشگر جذب کند، خاطر نشان کرد: مشکل ما زیر ساخت نیست بلکه مشکل ما برنامه ریزی و فعالیت های نرم افزاری در بهره برداری از زیر ساخت های موجود است و البته توسعه زیر ساخت ها هم باید اتفاق بیافتد.

انتهای پیام/ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.