سیره امام صادق(ع) از نگاه مقام معظم رهبری

شناسهٔ خبر: 2248 -
چاپ خبر چاپ خبر

امام صادق صلوات الله عليه مشغول یک مبارزة دامنه دار و پيگير بود؛ مبارزه براى قبضه كردنِ حكومت و قدرت، و به وجود آوردنِ حكومت اسلامى و علوى.

به گزارش یار خراسانی ، مقام معظم رهبری در مورد پیوستگی و ارتباط زندگی ائمه علیهم السلام و هدف واحدی که این بزرگواران داشتند این گونه می فرمایند: «زندگي اين بزرگواران(ائمه ی اطهار علیهم السلام)، علی رغم تفاوت ظاهر ي … درمجموع يک حرکت مستمر و طولاني است، که از سال دهم، يازدهم هجرت شروع ميشود و ۲۵۰ سال ادامه پيدا ميکند و به سال دویست وشصت که سال شروع غيبت صغري است در زندگیائمه خاتمه پيدا می کند. اين بزرگواران يک واحدند، يک شخصيتند. شک نمی شود کرد که هدف و جهت آنها يکي است … بايد يک انساني را فرض کنيم که ۲۵۰ سال عمر کرده، و در سال یازدهم هجرت قدم در يک راهي گذاشته و تا سال دویست و شصت هجري اين راه را طي کرده.» (مقدمه کتاب انسان ۲۵۰ ساله)

مقام معظم رهبری اهدافی را که ائمه در طول این ۲۵۰ سال با شکل های گوناگون دنبال آن بودند اینگونه بیان می کنند: « ائمه عليهم السلام وقتى كه احساس كردند كه اسلام رو به غربت افتاد و جامعة اسلامى تشيكل نشد، چند هدف را اهداف اصولى خود قرار دادند. یکي «تبيين اسلام به شكل درست»…. كار مهم ديگر تبيين مسئلة «امامت» بود. امامت يعنى زمامدارى جامعة اسلامى.» (انسان ساله، صص ۲۰-۲۱)

 

حال باید زندگی و سیره امام صادق(ع) را هم در همین راستا ببینیم تا بتوانیم نگاهی درست و دقیق به دوران علمی و فرهنگی ایشان داشته باشیم.

 

مقام معظم رهبری درباره هدف مهم امام صادق (ع) می فرمایند: « وقتى امام باقر از دنيا می رود، بر اثر فعاليتهاي بسيارى كه در طول اين مدت خودِ امام باقر و امام سجاد انجام داده بودند، اوضاع و احوال به سود خاندان پيغمبر بسيار تغيير كرد.

در دو كلمه من نقشة امام باقر و امام صادق را افشا كنم برايتان، كه البته آن وقت جزوِ اسرار بود …. نقشة امام صادق اين بود كه بعد از رحلت امام باقر كارها را جمع و جور كند، یک قيام علنى به راه بياندازد و حكومت بنی اميه را که هر روزى یک دولتى عوض می شد و حاکی از نهايت ضعف دستگاه بنی اميه بود واژگون كند و از خراسان ، رى ، اصفهان ، عراق ، حجاز ، مصر ، مراكش و همة مناطق مسلمان نشين كه در همة اين مناطق شبكة حزبى امام صادق “يعنى شيعه” همه جا گسترده بود، ازهمة آنها نيرو بيايد مدينه و امام لشكركشى كند به شام، حكومت شام را ساقط كند وخودش پرچم خلافت را بلند كند و بيايد مدينه و حكومت پيغمبر را به راه بياندازد؛ اين نقشة امام صادق بود.» (همان، صص ۲۶۱-۲۶۲).

«امام صادق عليه السلام مرد مبارزه بود، مرد علم و دانش بود و مرد تشکیلات بود. اما مرد علم ودانش بودنش را همه بسيار شنيده ايد؛ محفل درس امام صادق و ميدان آموزشى كه آن بزرگوار به وجود آورد هم قبل از او و هم بعد از او در تاريخ زندگى امامان شيعه بی نظير بود، همة حرفهاى درست اسلام و مفاهيم اصيل قرآن كه در طول یک قرن و اندى تحريف شده بود به وسيلة مغرضان و مفسدان يا جاهلان، همة آنها را امام صادق به شكل درست بيان كرد و همين موجب شد كه دشمن از او احساس خطر كند.

اما مرد مبارزه بودنش را كمتر شنيده ايد. امام صادق صلوات الله عليه مشغول یک مبارزة دامنه دار و پيگير بود؛ مبارزه براى قبضه كردنِ حكومت و قدرت، و به وجود آوردنِ حكومت اسلامى و علوى. يعنى امام صادق صلوات الله عليه زمينه را آماده می کرد تا بنی اميه را از ميان ببرد و به جاى آنها حكومت علوى را، كه همان حكومت راستين اسلامى است، بر سر كار بياورد.»(همان، ص۲۶۲).

«اما آن بُعد سوم را اصلاً بسيارى نشنيده اند، مرد تشکیلات. امام صادق صلوات الله عليه كه تشکیلات عظيمى از مؤمنانِ به خود و از طرفداران جريان حكومت علوى در سراسر عالم اسلام، از اقصاى خراسان و ماوراءالنهر تا شمال آفريقا، به وجود آورده بود.

تشکیلات يعنى چه؟ يعنى اينكه وقتى امام صادق اراده می کند آنچه را كه او می خواهد بدانند، نمايندگان او در سراسر آفاقِ عالم اسلام، به مردم می گويند تا بدانند. يعنى از همه جا وجوهات و بودجه براى ادارة مبارزة سياسىِ عظيمِ آل على جمع كنند. يعنى وکلا و نمايندگان او در همة شهرها باشند، كه مردم پيروان امام صادق به آنها مراجعه كنند و تكليف دينى و همچنين تكليف سياسى خودرا از آن حضرت بپرسند.»(همان، ص ۲۶۵)

«امام صادق نیز مانند ديگر امامان شيعه، بیت برجسته دعوتش را موضوع «امامت» تشکیل می داده است. براي اثبات اين واقعيتِ تاريخي،قاطع ترين مدرك، روايات فراواني است كه ادعاي امامت را از زبان امام صادق به روشني و با صراحتِ تمام نقل مي کند.»(همان، ص ۲۶۷)

نویسنده: سعید نعمتی

برچسب‌هاارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.